Program konference Mreža znanja 2022

Program konference Mreža znanja 2022 je v nastajanju in se še vedno spreminja.

Kot vsako leto bomo tudi tokrat največ pozornosti na konferenci posvetili digitalizaciji izobraževanja in področja znanosti ter tistim, ki v praksi inovativno uporabljajo različne sodobne pristope in tehnologije.

V torek, 11. oktobra, bo med drugim v okviru Mreže znanja potekal Dan odprte znanosti 2022, 12. oktobra bomo slavnostno obeležili 30-letnico ustanovitve Arnesa, 13. oktobra pa bo v sklopu jesenskih dogodkov SLING del konference posvečen področju superračunalništva.

Vodič po programu


11. oktober

Dvorana: Plečnik 1-3

od 9.00 do 11.00

Arnesovi projekti: O drugi IR optiki in šolskih omrežijhJože Hanc, Ksenija Furman Jug, Arnes
Dvig digitalnih kompetencAndreja Čuk, ZRSŠ
Izobražujemo izobraževalceIgor Pesek, MIZŠ
Moja digitalna identitetaJanko Harej, Šolski center Nova Gorica; Marko Pušner, SAFE.SI
InAcademia: Prihodnost brez študentskih karticTBA, GÉANT
Vtičniki v pomoč pri delu z Arnes UčilnicamiMartin Božič, Arnes
Arnes 1KA: miti in nasvetiTBA, Fakulteta za družbene vede

od 11.30 do 13.30

Novosti pri Arnes SpletuMitja Mihelič, Arnes
Nasveti za šole za oblikovanje spletiščKlara Herman, Register.si – Arnes;
Hibridno poučevanje in interaktivni zasloniAnže Rozman, Osnovna šola Prežihovega Voranca Ljubljana
SIMS za nove dimenzije Ane MonroGoro Osojnik, Ana Monro; Matija Čufer, Arnes;
Kako ukrepati ob spletnem nasilju v šolah?Ajda Petek, Fakulteta za družbene vede

od 14.30 do 16.30

IKT kot motivacijsko sredstvo pri otrocih s s čustvenimi in/ali vedenjskimi težavami/motnjamidr. Alenka Zabukovec, Tadej Lorenčič, SC Mladinski dom Malči Beličeve
Uporaba IKT pri učenju tujega jezika (španščine) na prostemTanja Jenko Bratovič, Osnovna šola Antona Žnideršiča Ilirska Bistrica
Uporaba tehnologije VR v razreduDominik Trstenjak, Osnovna šola Antona Žnideršiča Ilirska Bistrica
Ustvarjanje animacije v vrtcu s pomočjo programa Stop Motion StudioBarbara Klar, Vrtec Pikapolonica Bistrica ob Sotli
Sodelovanje z učenci, starši in strokovnimi delavci s pomočjo Microsoftovih orodijNina Maček, OŠ Stranje; Lidija Vidmar, Sara Zalesnik, OŠ Frana Albrehta Kamnik
Teorija grafov in sestava urnikaŽan Močivnik, I. osnovna šola Celje
Sporazumevanje z našimi pametnimi napravami preko tipkovniceSimon Rojčič

Dvorana: Plečnik 4 – Dan odprte znanosti 2022

od 9.00 do 10.20

Slavnostni nagovoriMatjaž Krajnc, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport; Anna Panagoppoulou, Evropska komisija; Marko Bonač, Arnes
EOSC and Open science in ERAMichel Schouppe, Evropska komisija
Introduction to EOSC and the implementation of national Web of FAIR data (i.e., national EOSC) in NetherlandsUte Gunsenheimer, Karel Luyben, EOSC Association
Importance of open and FAIR research results for reforming research assessmentGregor Majdič, Univerza v Ljubljani

od 10.40 do 12.00

ESFRI’s Roadmap on FAIR research dataJana Kolar, ESFRI
Sovereignity of FAIR research dataGiorgio Rossi, EOSC-SB
e-Infrastructures in support of FAIR research dataSarah Jones, GÉANT
Enabling open science in Europe with data, software and the compute continuumTiziana Ferrari, EGI

od 12.20 do 13.30

Panel: Podatkovna pismenost za odprto znanostMatjaž Krajnc, MIZŠ; Tea Romih, Centralna tehniška knjižnica Univerze v Ljubljani; Karel Luyben, EOSC Association; Giorgio Rossi, EOSC-SB

od 14.30 do 15.45

Uvodni pozdrav in predstavitev strateških okvirjev razvoja odprte znanosti v SlovenijiTomaž Boh, MIZŠ
Izvedbeni okvir razvoja odprte znanosti v SlovenijiIvan Skubic, MIZŠ
Financiranje odprte znanostiMitja Lainščak, Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije
Nacionalna infrastruktura odprte znanostiMilan Ojsteršek, Univerza v Mariboru
National Initiatives for Open Science – Europe: collaboration of South-East Europe for the futureOgnjen Prnjat, GRNET

od 16.00 do 17.30

Predstavitev Slovenske skupnosti odprte znanostiDunja Legat, Univerzitetna knjižnica Maribor
Okrogla miza: Izzivi Slovenske skupnosti odprte znanosti 
Razglasitev ustanovitve Slovenske skupnosti odprte znanosti 
Pogostitev ob zaključku posveta 

Dvorana: Plečnik 5

od 9.00 do 11.00

Delavnica – Informacije, dezinformacije in medijska pismenostdr. Sonja Merljak Zdovc, Časoris

od 11.30 do 13.30

Delavnica – Varna raba interneta in napravMaja Vreča, Arnes

12. oktober

Dvorana: Plečnik 1-3

od 9.00 do 11.00

Zaupanje v znanostdr. Sašo Dolenc, Kvarkadabra
Hiljadekamera – zlovešči pametni nadzorni sistem BeogradaFilip Milošević, Share fondacija
Človek in učenec v času digitalne preobrazbedr. Dan Podjed, ZRC SAZU
Umetna inteligenca v izobraževanjuTBA

od 11.30 do 13.30

Vpeljevanje poučevanja računalništva v osnovne šoledr. Ivan Kalaš, Comenius University Bratislava
Okrogla miza o poučevanju računalništva v evropskih osnovnih šolahTBA

od 14.30 do 16.30

Otvoritev konference Mreža znanja in nagovori MIZŠ, Služba vlade RS za digitalno preobrazbo, GÉANT, Arnesdr. Igor Papič, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport; dr. Emilija Stojmenova Duh, Služba vlade za digitalno preobrazbo; Cathrin Stover, GÉANT; mag. Marko Bonač, Arnes
Internetna zgodovina nekdanje Jugoslavije in SlovenijeRačunalniški muzej; TBA
Spletna interaktivna umetnostVuk Ćosić, spletni interaktivni umetnik
Slavnostna podelitev nagrad Zlati StenarMarko Bonač, Arnes
Posebno filmsko presenečenje 
Pogostitev ob 30-letnici Arnesa

13. oktober

Dvorana: Plečnik 1-3

od 9.00 do 11.00

Slovensko superračunalniško omrežje – aktualna dogajanjaSamo Stanič, Univerza v Novi Gorici, Koordinator SLING
Slovenski nacionalni kompetenčni centerDamjan Harisch, Arnes, koordinator NCC Slovenija
Superračunalniška izobraževanjaUroš Lotrič, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za računalništvo in informatiko
Mednarodne aktivnosti HPC in sodelovanje SLINGAndrej Filipčič, Institut Jožef Stefan
10 let od odkritja Higgsovega bozona in eksperiment ATLASBorut Pavel Kerševan, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za matematiko in fiziko
Superračunalnik EuroHPC Vega – projekti, utilizacija in razvojne aktivnostiDejan Valh, Institut informacijskih znanosti

od 11.30 do 13.30

Računalniški vidDanijel Skočaj, Laboratorij za umetne vizualne spoznavne sisteme, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za računalništvo in informatiko
Analiza mikrografov iz krioelektronskega mikroskopaMatic Kisovec, Odsek za molekularno biologijo in nanobiotehnologijo na Kemijskem inštitutu
Analiza govora TBA
Integrirano modeliranje jedrske fuzijeLeon Kos, Laboratorij za konstruiranje LECAD, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za strojništvo
Superračunalništvo in odprti podatki – tehnična plat infrastrukture za hranjenje velepodatkovMarko Ferme, Janez Brezovnik, Univerza v Mariboru, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko

od 14.30 do 16.30

Storitve akademskih knjižnic v digitalnem okolju za zagotavljanje trajnostnega razvoja skupnostiMiro Pušnik, Centralna tehniška knjižnica Univerze v Ljubljani
Arnes Shramba z novo ozimnicoRok Jaklič
SiOHCA: Informacijsko-komunikacijska rešitev za vzpostavitev registra predbolnišničnih srčnih zastojevRok Miklič
Podatki niso dovoljprof. dr. Vladislav Rajkovič
Spletni arhivi: zdravilo za demenco svetovnega spleta?Janko Klasinc, Narodna in univerzitetna knjižnica
Ko te izbriše FacebookTomi Dolenc, Tina Vlaj
SI-CERTTBA

Dvorana: Plečnik 4

od 9.00 do 10.20

Delavnica – Kvizi v spletnih učilnicahAnja Luštek, Osnovna šola Toneta Pavčka Mirna Peč

od 11.30 do 13.30

Delavnica – Interaktivni gradniki H5PMateja Bevčič, Sanja Jedrinović, Univerza v Ljubljani Pedagoška fakulteta

od 14.30 do 16.30

Delavnica – Videoportal in montaža videaAnja Knežević, Osnovna šola Gradec, Arnes

Dvorana: Plečnik 5

od 9.00 do 10.20

Delavnica – Upravljanje omrežij na VIZIvan Kolenko; Krešimir Tomas, IKT.SI; Milan Podbršček, ŠC Nova Gorica; Damjan Ferlič, OŠ Frana Malgaja Šentjur; Tomaž Ferbežar, ŠC Novo mesto; Iztok Osredkar, Občina Velenje; Jure Knez, Klemen Križaj, Arnes

od 11.30 do 13.30

Delavnica – Upravljanje omrežij na VIZIvan Kolenko; Krešimir Tomas, IKT.SI; Milan Podbršček, ŠC Nova Gorica; Damjan Ferlič, OŠ Frana Malgaja Šentjur; Tomaž Ferbežar, ŠC Novo mesto; Iztok Osredkar, Občina Velenje; Jure Knez, Klemen Križaj, Arnes

od 14.30 do 16.30

Delavnica – Kolesarski izpitDamjana Šajne, Arnes

Dvorana: Šubic 1

od 14.30 do 17.30

Delavnica – SLING: Uporabljajmo superračunalnikeDavor Sluga, Timotej Lazar, Uroš Lotrič

Dvorana: Šubic 2

od 14.30 do 17.30

Delavnica – SLING: Uvod v Linux za HPCBiljana Mileva Boshkoska